-
Czas trwania:
1 września 2023 - 1 października 2024 Dofinansowanie:
60 000,00 euro
Like Us Past and NOW
Głównym celem projektu „Like Us Past And NOW” jest:
- umożliwienie młodym ludziom poszerzenia wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego krajów biorących udział w projekcie, tj. Turcji, Macedonii Północnej, Hiszpanii i Polski;
- poznanie historii, symboli, zabytków, mody, sztuki i literatury partnerskich krajów poprzez zajęcia praktyczne w terenie;
- poznanie zasobów typu zdjęcia, teksty, obrazy, filmy przeniesionych na nośniki cyfrowe, w tym nauka tworzenia virtualnych muzeów;
- nawiązanie nowych przyjaźni i rozwinięcie kompetencji językowych.
Projekt kierowany jest do młodych ludzi w wieku 16 – 19 lat. Każdy kraj partnerski może reprezentować 4 młodych ludzi i 2 opiekunów. Warunkiem udziału w projekcie jest umiejętność komunikowania się w języku angielskim.
Projekt zakłada wymianę międzynarodową młodzieży realizowaną na terenie:
- Turcji, w Izmirze, w terminie 28.01 – 03.02.2024 r. Uczniowie będą mieszkać u rodzin tureckich, warunkiem udziału w projekcie jest przyjęcie uczniów z Turcji u siebie w domu podczas wymiany, która będzie miała miejsce w Polsce w sierpniu 2024 r.
- Hiszpanii, w terminie 21-27 kwietnia 2024 r.
- Macedonii, w terminie 15-19 lipiec 2024 r.
- Polski, w terminie 11-17 sierpień 2024 r.
Wyjazd jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu Erasmus+. Organizator zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie, program oraz zwrot kosztów transportu.
Grupy docelowe projektu
12 osób z terenu Polski w wieku 16-19 lat będzie miało okazję wyjechać z nami na wymianę do Północnej Macedonii , Turcji oraz Hiszpanii
Pierwszy etap projektu – mobilność w Izmir, w Turcji
W dniach od 29 stycznia do 2 lutego pierwsi uczestnicy wyjechali na wymianę młodzieżową do pięknej nadmorskiej miejscowości – Izmir, w Turcji do. W wymianie brała udział również młodzież z Hiszpanii, Macedonii i oczywiście nasi gospodarze – uczestnicy z Turcji.
Był to fascynujący czas, pełen atrakcji i wyzwań; czas, który dał nam możliwość poznania nowych ludzi, ich zwyczajów jak i również odwiedzenia nowych miejsc. Tydzień upłynął bardzo szybko. Do południa odbywały się zajęcia praktyczne, pracowaliśmy w grupach. Działania skupiały się na zachowywaniu i podtrzymywaniu dziedzictwa kulturowego w środowisku cyfrowym za pomocą Europeana, europejskiej platformy cyfrowego dziedzictwa kulturowego. Godziny popołudniowe były wypełnione zwiedzaniem takich miejsc jak Efez, jedno z najstarszych starożytnych miast, wioska Bozdag, wysoko położona w górach wioska Nazar słynąca z produkcji amuletu Oko Proroka.
Oczywiście nie możemy pominąć miasta – Izmir, w którym mieszkaliśmy, które również dostarczyło nam mnóstwa turystycznych atrakcji.
Kolejnym ciekawym doświadczeniem był wieczór kulturowy, podczas którego odbyła się degustacja smakołyków z trzech partnerskich krajów. Poznaliśmy także tradycyjne stroje i tańce. To był wspaniały, niezapomniany , pełen wrażeń wyjazd.
Drugi etap projektu – mobilność w Alicante, w Hiszpanii
W dniach 22 – 26 kwietnia 2024 odbyła się kolejna mobilność uczestników w ramach projektu. Podczas wyjazdu uczestnicy zwiedzili miejscowość Villajoyosa. Największą atrakcją tego miasteczka są muzeum i fabryka czekolady, Villajoyosa to również radosne miasto kolorowych domów i urokliwych plaż. Uczestniczyli również w warsztatach ceramicznych. W Ibi zapoznali się również z hiszpańską tradycją obchodzenia Międzynarodowego Dnia Książki. Podczas mobilności, działania skupiały się na ochronie i promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Obyły się też zajęcia integracyjne z pozostałymi uczestnikami projektu, koleżankami i kolegami z Macedonii, Turcji i Hiszpanii. Następnie wszyscy zwiedzili atrakcje Alicante – między innymi port i ulicę Mushroom Street . Kolejnego dnia uczestnicy zwiedzili Katedrę Najświętszej Marii Panny i budynek Real Casino – XIX-wieczny klub dla elit miejskich w Murcji. Na zakończenie, wszyscy uczestnicy otrzymali dokumenty Youthpass poświadczające czego się nauczyli podczas wyjazdu. Udział w mobilności wzbogacił uczestników, zwłaszcza tych z mniejszymi szansami o nowe doświadczenia, wiedzę o kulturze, tradycji, geografii Hiszpanii oraz kompetencje językowe i inspirujące znajomości.
Trzeci etap projektu – mobilność w Ochrydzie, Macedonia
Pomiędzy 13 -20 lipca 2024 kolejna grupa młodzieży brała udział w międzynarodowej wymianie, tym razem w Ochrydzie, w Macedonii. Podczas mobilności uczestnicy mieli okazję poznać elementy dziedzictwa kulturowego. Uczestniczyli w różnych zajęciach rzemieślniczych, takich jak tworzenie magnesów z miedzi, szkicowanie zdjęć, malowanie oraz obróbka srebra. Przekroczenie progu starożytnego miasta Heraklea było jak podróż w czasie. Ruiny i mozaiki Heraklei wprawiły nas w zachwyt. Bogata historia zaklęta w kamieniach i artefaktach uczyniła naszą wizytę niezapomnianym doświadczeniem. Wybraliśmy się też na rejs statkiem, a po rejsie rozpoczęliśmy przygotowania do warsztatów teatralnych. Proces przygotowań był wyjątkowo przyjemny i kreatywny. Pod koniec dnia zorganizowaliśmy wieczór kulturowy, podczas którego mieliśmy okazję poznać różne kultury i wspólnie spędzić radosne chwile. Na zakończenie wymiany odbyła się ceremonia wręczenia certyfikatów. Widok uczestników odbierających swoje certyfikaty i uświadamiających sobie wartość swoich wysiłków był niezwykle satysfakcjonujący. Przemówienia i wspomnienia dzielone podczas ceremonii dodatkowo podkreśliły, jak wiele wszyscy nauczyli się dzięki temu projektowi i jak cenny był nasz wspólny czas.
Czwarty etap projektu – mobilność w Mikołowie, Polska
Ostatni etap projektu miał miejsce w Mikołowie w dniach 11 – 17 sierpnia 2024 roku. Rozpoczęliśmy standardowo zajęciami integracyjnymi. Następnie udaliśmy się na spacer po najbliższej okolicy i poczęstowaliśmy naszych gości pierogami. Dzień zakończyliśmy wizytą w Muzeum w Mikołowie, gdzie uczestnicy mogli poznać bogatą historię miasta oraz zobaczyć tradycyjny śląski dom. Młodzież brała udział w szeregu różnych aktywności na terenie Mikołowa i najbliższych okolic. Braliśmy udział w warsztatach ekologicznych w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, poznawaliśmy tajniki kosmosu w Planetarium Śląskim oraz bogatą historię Śląska w Muzeum Śląskim. Był też czas na integrację oraz prezentację międzynarodowych skeczy o dziedzictwie kulturowym. Dzięki owocnej współpracy Polski i Turcji powstała nawet nowa potrawa!! Baklobigos to połączenie baklawy i bigosu. W ostatnim dniu wymiany pojechaliśmy jeszcze pokazać naszym gościom miasto wpisane na światową listę UNESCO. Kraków zachwycił uczestników projektu. Młodzież odkrywała historyczne i kulturalne bogactwo miasta. A na potwierdzenie naszych projektowych zmagań wszyscy otrzymali certyfikaty oraz Youthpassy. Czas wolny nasi zagraniczni goście spędzali ze swoimi kolegami i koleżankami z Polski na różnych aktywnościach, co świetnie widać na załączonych zdjęciach.